Renault 12 ve Toros Türkiye Kulübü
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Renault 12 ve Toros Türkiye Kulübü

Renault 12 ve Toros Kulübü

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Tank Yenileme

4 posters
YazarMesaj
W124

W124

Doğum tarihi : 01/01/88

Tank Yenileme Empty
MesajKonu: Tank Yenileme   Tank Yenileme Icon_minitimePaz Ekim 19, 2014 6:19 pm

Tankını on yılı dolduğu için değiştiren var mı? Değişimden sonra sızdırmazlık alınıyor mu? Muayenede ne kadar süre geçerli oluyor? Montajda çok karmaşık bir durum yoksa kendim monte edip sızdırmazlık kontrolü yaptırabilir miyim?
http://renault12tl.blogspot.com.tr
ftoros

ftoros

Doğum tarihi : 14/08/55

Tank Yenileme Empty
MesajKonu: Geri: Tank Yenileme   Tank Yenileme Icon_minitimePtsi Ekim 20, 2014 6:20 pm

muayene tarihin 2014 ise takacağın tank 2013 tarihli olması gerekir.2014 tarihli tank takarsan yeni proje isterler kendin takabilirsin zaten sızdırmazlıkta muayene ile birlikte yapıyorlar.
W124

W124

Tank Yenileme Empty
MesajKonu: Geri: Tank Yenileme   Tank Yenileme Icon_minitimeÇarş. Ekim 22, 2014 4:46 am

İnternette o kadar araştırma yaptım ama proje konusunda hiç açıklama yoktu. Projeye ayrı masraf çıkacaksa kıyıda köşede unutulmuş tank taktırmak daha mantıklı görünüyor.

İlk mesajda belirtmeyi unuttum, arabanın üzerindeki tank Haziran 2003 tarihli ve bundan önceki muayenede eski tankın bilgileri alındı.

En son duruma göre değişecek parçalar nelerdir? Tank ile şamandıranın değişeceğini biliyorum ama sehpa isteniyor mu? Sehpa gerekirse şimdiki yerine monte edilmez gibi geliyor. O zaman da bagaj sacının sol tarafından başka bir seçenek kalmıyor.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

İnternette yeni taktıran var mı diye örnek bakarken bu ilanı buldum. İlanda yazılanlarla fotoğrafa bakarsak sehpa istemezler gibi geliyor.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
ftoros

ftoros

Doğum tarihi : 14/08/55

Tank Yenileme Empty
MesajKonu: Geri: Tank Yenileme   Tank Yenileme Icon_minitimeÇarş. Ekim 22, 2014 5:02 pm

sadece tank değiştirin şamandıra bozuk değilse değiştirmenize gerek yok sehpa zorunlu değil.
gemsazr9

Doğum tarihi : 21/10/79

Tank Yenileme Empty
MesajKonu: Geri: Tank Yenileme   Tank Yenileme Icon_minitimeÇarş. Ekim 22, 2014 7:00 pm

Benim araba calındığnda anlaşılmasın diye tankıda değiştirmişler . Tetkrar muayeneye gittik plaka için sadece tarihine baktılar .proje sormadılar . Ama muayene öncesi lpgçiye sordum proje isteler dedi . Bende kalırsam yaptırırım dedim .denedim ve geçtim sende öyle yap
W124

W124

Tank Yenileme Empty
MesajKonu: Geri: Tank Yenileme   Tank Yenileme Icon_minitimePerş. Ekim 23, 2014 5:19 am

ftoros demiş ki:
sadece tank değiştirin şamandıra bozuk değilse değiştirmenize gerek yok sehpa zorunlu değil.
Benim şamandırada valf yok. Musluk var. Değişim isterler belki.
W124

W124

Tank Yenileme Empty
MesajKonu: Geri: Tank Yenileme   Tank Yenileme Icon_minitimePerş. Ekim 30, 2014 4:45 pm

Bugün tank değişimine gittim. Atiker 32 litre tank, sehpa, Atiker valfli şamandıra, Atiker seçici düğme, dolum borusu, ıvırı zıvırı, işçiliği, projesi dahil 260TL ödedim. Depo yan tarafa alındı. Karşı sokakta istasyon olduğu için arabayı benzinde çalıştırmadan itekledik. 2.27' den 50 liralık gaz atınca üç lamba yandı.

Dönerken de egzoz ölçümü yaptırdım. CO 0.34 çıkınca ve tek seferde geçince acayip sevindim.

Sızdırmazlık olayına gelince tadilat olduğu için sızdırmazlığa gideceksin dediler. Tadilat projesi bir ay geçerli dediler. Sızdırmazlığı aldıktan sonra da bir hafta içinde muayeneye girmen gerekli dediler. Aslında sızdırmazlığa girmeden muayeneye gitmek istiyordum fakat önceki muayenede LPG tankı üzerindeki bilgiler okunamıyor diye tespite göndermişlerdi.

Tespit dediğimiz olay, görevlinin tank üzerindeki boyayı kazıyarak yazıyı okuması gibi birşey değil. Görevli şöyle bir bakıp markayı benzetmeye çalışıyor. İçerde bilgisayarda arabanın bilgileriyle karşılaştırıyorlar. Uyum varsa bilgisayardan çıktı alıp onaylıyorlar. Muayenede tespit raporundaki bilgileri geçiyorlar.

Yine böyle bir durumla karşılaşma ihtimalini düşününce sızdırmazlık alıp oraya kaydettirmek bana daha mantıklı geldi. Muayene istasyonunda sıkıntı çıkarsa bilgilerim yedekte bulunmuş olacak.
evren

evren

Doğum tarihi : 30/07/77

Tank Yenileme Empty
MesajKonu: Geri: Tank Yenileme   Tank Yenileme Icon_minitimePerş. Ekim 30, 2014 4:58 pm

Hadi geçmiş olsun. Wink
W124

W124

Tank Yenileme Empty
MesajKonu: Geri: Tank Yenileme   Tank Yenileme Icon_minitimeÇarş. Kas. 19, 2014 3:53 pm

Bugün sızdırmazlığı da aldım. Gazi Üniversitesi kapattı mı taşındı mı bilmiyorum. Orada güvenlikler Ostim stadı karşısına taşındı dediler. Ostim' de bulamayınca MMO' dan aldık. Kısmetse yarın da muayeneden geçip telaşı bitireceğim.
gemsazr9

Doğum tarihi : 21/10/79

Tank Yenileme Empty
MesajKonu: Geri: Tank Yenileme   Tank Yenileme Icon_minitimePtsi Ara. 01, 2014 6:52 pm

Muayene ne oldu ? Nelerden eksi verdiler
W124

W124

Tank Yenileme Empty
MesajKonu: Geri: Tank Yenileme   Tank Yenileme Icon_minitimeSalı Ara. 02, 2014 6:42 am

Tek seferde geçtim. Hafif kusurlara gelirsek;

-LPG ikaz etiketleri yok.
-İlkyardım çantasında eksikler var.(Çanta eksiksizdi fakat içindekileri çıkarmamıştım)
-Yangın tüpünün süresi geçmiş.
-Motor ve şanzuman yağ kaçakları.
-Far ayarı çık yüksek ve yönü hatalı.
-LPG regülatörü bilgileri tespit edilemiyor.(Tadilat projesine de yazmamışlardı)
-Karoserde korozyon.(En korktuğum kısımdı. Ağır kusur verilseydi nasıl yetiştireceğimi düşünüyordum)

86' lık termostat bozulmuş galiba. Araba istasyona kadar 60 dereceyi bile göremedi. Camlardaki buğu açılmadı. Farlar da yukarıyı aydınlattığı için sisli havada sürüyormuş gibi oldu. Sol far çok yukarıdaydı. Ayarını düşürdüm. Bagajdaki 75' li ECA termostatı şimdilik taktım. Soğutma suyunu değiştireceğim zaman termostatı da değiştirebilirim.
evren

evren

Doğum tarihi : 30/07/77

Tank Yenileme Empty
MesajKonu: Geri: Tank Yenileme   Tank Yenileme Icon_minitimeSalı Ara. 02, 2014 11:55 pm

Size de geçmiş olsun. Wink

Tank Yenileme
1 sayfadaki 1 sayfası