Renault 12 ve Toros Türkiye Kulübü
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Renault 12 ve Toros Türkiye Kulübü

Renault 12 ve Toros Kulübü

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Hararet yükselmesi

+5
RenaulToroSw
W124
Dökümanlar
koraytek2007
fallowmeoskan
9 posters
YazarMesaj
fallowmeoskan

Doğum tarihi : 28/09/76

Hararet yükselmesi Empty
MesajKonu: Hararet yükselmesi   Hararet yükselmesi Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 7:57 pm

gün içinde sıcaklıkların yükselmesimi, yoksa LPG nin etkisimi bilmem. hararet yükselmesi sorunu yaşar oldum. radyatörü bile şişlettim ama sorun hala devam ediyor.neden olabilir fikri olan varmı bu konuda? 1993 toros sw.
koraytek2007

koraytek2007

Doğum tarihi : 15/08/89
İş/Hobiler : Öğrenci

Hararet yükselmesi Empty
MesajKonu: Geri: Hararet yükselmesi   Hararet yükselmesi Icon_minitimeÇarş. Ağus. 03, 2011 8:42 pm

Öncelikle aracınızda su eksiltme veya daha önceden hararet yaptınız mı?
Lpg li araçlarda 3 petekli radyatör kullanılması daha iyi oluyor.2 petekli radyatör yazın şehiriçinde sıkışık trafikte çok rahat yarıyı geçer.
Kullandığınız termostatda bir sorun olabilir tam açmazsa sıcaklığı yükseltip, hararet yapmanıza sebep olabilir.
Bu sebepleri kontrol edip tekrardan gözlemlerseniz daha iyi olur
Dökümanlar

Hararet yükselmesi Empty
MesajKonu: Geri: Hararet yükselmesi   Hararet yükselmesi Icon_minitimeCuma Ağus. 05, 2011 2:21 pm

Termostada bir baktırın.Özellikle lpgli araçlarda yaza girerken 76 derecelik termostad, kışa girerkende 86 derecelik termostad kullanmakta fayda vardır.86 derecelik termostadla yaz mevsiminde özellikle lpgde hararet sorunu yaşayabilirsiniz.
W124

W124

Doğum tarihi : 01/01/88

Hararet yükselmesi Empty
MesajKonu: Geri: Hararet yükselmesi   Hararet yükselmesi Icon_minitimeCuma Ağus. 05, 2011 2:45 pm

Kayış gerginliğini de kontrol ediniz.
http://renault12tl.blogspot.com.tr
fallowmeoskan

Hararet yükselmesi Empty
MesajKonu: Geri: Hararet yükselmesi   Hararet yükselmesi Icon_minitimeCuma Ağus. 05, 2011 11:48 pm

ilginize teşekkürler arkadaşlar. araçta kale marka 3 sıra süper diye tabir edilen bakır radyatör var.su haznesinde eksilme yok. vantilatör kayışı ise tam ayarında. ne sıkı, nede gevşek. Fakat zamanında araç sanırım hor kullanılmış. su deposu kapaksız gezmiş. ne kadar toz varsa almış içine. ben radyatörü şişlettikten sonra sırf su doldurdum sisteme. sebebi ise, biriken tortuları zaman zaman temizliyorum, yedek deposundan boşaltarak. İlk şişletmeden sonra ful denecek kadar antifirizli su doldurdum, çamur gibi oldu. bende sistem temizlensin sonra doldururum diye su ile kullanıyorum. sırf su kullanmak hararette sorun yaratabilirmi?. termostat yazlık . ama sağlam gibi duruyor. açıyor çünkü. geç açma gibi bir sorun olabilirimi? var elimde yedek değiştireyim bakalım. Bu arada soğutma sisteminin kapalı devre olduğunu biliyorum. hava mı var sorusu oluşmasın aklınızda. aklıma birde şişlettim ama adam iyi yapmadımı acaba diyede bir soru geliyor. çünkü sürekli çamur tortusu birikiyor su deposunda. 7-8 seferdeir depoyu yıkıyorum ama yine birikiyor. tekrar mı şişletsem acaba? Herkese iyi geceler.
fallowmeoskan

Hararet yükselmesi Empty
MesajKonu: Geri: Hararet yükselmesi   Hararet yükselmesi Icon_minitimeCuma Ağus. 05, 2011 11:54 pm

bu arada aracı aldığımda kapak contasını yamıştı.yani hararet yaptırmışlar motora ben motorcuma değiştirttim.contada sorun yok.Kalorifer musluğu kapalı geziyorum, malum hava sıcak. ama musluk bozukken bu kadar göze çarpacak yükselme yaşamıyordum.Ben içerde pişersem motor rahat, ben içerde pişmezsem motor rahat değil. Bu da ilginç bir saptama değilmi sizcede:))))
RenaulToroSw

RenaulToroSw

Hararet yükselmesi Empty
MesajKonu: Geri: Hararet yükselmesi   Hararet yükselmesi Icon_minitimeC.tesi Ağus. 06, 2011 1:41 am

fallowmeoskan demiş ki:
bende sistem temizlensin sonra doldururum diye su ile kullanıyorum. sırf su kullanmak hararette sorun yaratabilirmi?.

Sırf su yada sırf antifiz kullanmak hararet sorunu yaratır.Belli oranda su ve antifriz karışımı yapmak şart.
Bence sistemizin sorunsuz anlattığınız kadarıyla.Eğer suyun kirli olduğunu düşünüyorsanız piyasada satılan devirdaim sistemini temizleyici maddelerden kullanın derim.Sonrasında sistemi temizler ve belirli ölçüde karışımı yapıp antfizili suyu sisteme koyarsınız.Eğer yine sorununuz devam edicek olursa o zaman farklı yerlerde ararız sorunu.
https://renault12vetoros.yetkin-forum.com
Dökümanlar

Hararet yükselmesi Empty
MesajKonu: Geri: Hararet yükselmesi   Hararet yükselmesi Icon_minitimeC.tesi Ağus. 06, 2011 3:08 pm

Renault 12lerde kalorifer musluğunu kapattığınız zaman motor suyu kalorifer peteğine gelmez.Bu nedenlede aracın motor suyunu soğutmak için kullanacağı yollar azalır.Yeni araçlarda ve diğer Renault modellerinde ise kalorifere gelen su siz kaloriferi kapatsanız dahi peteğe gelir, fakat peteğin üstü bir kapak ile kapatıldığından dışarıdan gelen hava ısınmadan içeri girer.Aklınızda bulunsun, yazın sıkışık trafikte yada rampa çıkarken hararet çok yükselirse hemen kaloriferi açın ve kalorifer fanını çalıştırın.Böylece motor suyu kalorifer peteğinde soğuyacak ve radyatörün suyu soğutmasında yardımcı olacaktır.
fallowmeoskan

Hararet yükselmesi Empty
MesajKonu: Geri: Hararet yükselmesi   Hararet yükselmesi Icon_minitimeC.tesi Ağus. 06, 2011 11:53 pm

teşekkürler arkadaşlar ilginize. sabah termostatı değiştiriyorum ve antifirizi yarı yarıya dolduruyorum. bakalım ne olacak sonuç.
sezaretti

Doğum tarihi : 01/10/85

Hararet yükselmesi Empty
MesajKonu: Geri: Hararet yükselmesi   Hararet yükselmesi Icon_minitimePaz Ağus. 07, 2011 9:48 pm

aynı sorun bendede vardı devir daim motorunu değiştirttim düzeldi pervane yalpalayarak dönüyordu değiştirmeden önce
fallowmeoskan

Hararet yükselmesi Empty
MesajKonu: Geri: Hararet yükselmesi   Hararet yükselmesi Icon_minitimeÇarş. Ağus. 10, 2011 7:56 pm

ben devirdaimi yeni değiştirmiştim zaten, ondan olma olasılığı da yok. termostat da değişti şimdi. ama havalar serinledi şimdide, sıkıntı yok şimdilik.
aselçuk

aselçuk

Doğum tarihi : 21/02/82
İş/Hobiler : imam-hatip

Hararet yükselmesi Empty
MesajKonu: Geri: Hararet yükselmesi   Hararet yükselmesi Icon_minitimeÇarş. Ağus. 10, 2011 8:39 pm

siz en güzeli radyötörün önüne elktrofan taktırın, hararet sorununuz olmaz fanı radyötörün sol tarafına taktırısanız, zaten sağ tarafını da motor pervanesi çekecektir. müşürü de radyötör çıkışıyla devir daim girişi arasında hortuma yaptırırsınız, kafanız arğrımaz.
stuncay

stuncay

Doğum tarihi : 18/12/80

Hararet yükselmesi Empty
MesajKonu: Geri: Hararet yükselmesi   Hararet yükselmesi Icon_minitimePaz Tem. 08, 2018 8:43 am

Anadolu kasnagı takın cözlülür
Furkan
Misafir

Hararet yükselmesi Empty
MesajKonu: Geri: Hararet yükselmesi   Hararet yükselmesi Icon_minitimePtsi Tem. 09, 2018 11:01 pm

Beyler s.a r12 var 9p model bi türlü haraleti çözemedim conta yaptırdım radyatör taktırdım 0 herşeyi yaptırdım yine şu kaynatıyor neden ola bilir
ehtebaala

ehtebaala

Doğum tarihi : 26/06/83

Hararet yükselmesi Empty
MesajKonu: Geri: Hararet yükselmesi   Hararet yükselmesi Icon_minitimeÇarş. Tem. 11, 2018 12:49 pm

sistemdeki çamuru pisliği temizlemenin en iyi yolu sirkedir. Bimden elma sirkesi al ve genleşme bidonuna dök. Bir süre kullandıktan ( 30 - 40 km ) sistemdeki suyu boşalt. Bu yeterli olacaktır ama garanti olsun dersen boruların içine hortumla su tutabilirsin, böylece kıyıda köşede kalan parçalarda çıkacaktır.

Sonra boruları yerlerine tak 3 litre antifriz koy sisteme ve geri kalanını temiz suyla tamamla. Sistemin havasını al ve hayırlı sürüşler.

ben bunu 5 sene önce yapmıştım. Genleşme bidonu bildiğin çamur oluyordu, bi şişe elma sirkesiyle tertemiz oldu ve 5 sene geçmesine rağmen genleşme bidonunda antifriz hala mavi görünüyor  Very Happy

Elma sirkesi dememin sebebi ben elma sirkesi almıştım, bu yüzden. Diğer sirkelerde aynı etkiyi yapar muhtemelen.  Smile

Hararet yükselmesi
1 sayfadaki 1 sayfası