Renault 12 ve Toros Türkiye Kulübü
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Renault 12 ve Toros Türkiye Kulübü

Renault 12 ve Toros Kulübü

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz

5 posters
YazarMesaj
ibrahim06

Doğum tarihi : 13/03/90

kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz Empty
MesajKonu: kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz   kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz Icon_minitimeCuma Ocak 11, 2013 11:55 pm

Arkadaşlar kışın soğuk havalarda soğuk motorda arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz ben çalıştırırken baya zorlanıyorum varmıdır kendinize ait bi yönteminiz ben böyle daha rahat çalıştırıyorum dediğiniz bi yöntem

72 amperlik akü bitene kadar uğraşıyorum çalışmıyor Sad benzinde de lpgdede çalışmıyor sıcak motorda hiç bi sorun yok soğuk motorda sıkıntı oluyor. avans ayarlarındanmıdır platin meksafeden midir bujiden midir olası sorunları yazarmısınız.
RenaulToroSw

RenaulToroSw

MesajKonu: Geri: kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz   kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz Icon_minitimeC.tesi Ocak 12, 2013 12:34 am

Ateşleme tertibatının bakımı uzun zamandır yapılmamışsa platin-meksefe ve bujilerden işe başla derim.Ayrıca distribütör kapağı ve tevzi makarası eskiyse değiştirmekte fayda var.En ufak çatlakta atlama yapma yada nem alıp tamamen çalışmama durumuyla karşılaşılabiliyor ve kapak içindeki kömürlerinin bitmiş olması ateşlemeyi zayıflatan etkenlerden. Lpg ile benzinin avans eğrileri farklıdır aslında. Lpg ile kullanan arkadaşlar daha iyi bilir ama avansı biraz arttırabilirsin.
Ben aracı soğukta çalıştırmadan önce gaz pedalını birkaç kez pompalayarak marşa basarım.Problemsiz çalışır. Lpg de de farklı yöntemler vardır muhakkak. Wink
https://renault12vetoros.yetkin-forum.com
ftoros

ftoros

Doğum tarihi : 14/08/55

MesajKonu: Geri: kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz   kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz Icon_minitimeC.tesi Ocak 12, 2013 10:00 am

birde subap ayarı bozuksa oda çalışmaya etkendir. uzun süre subap ayarı yapılmamışsa çalışmada zorlanır.
ibrahim06

MesajKonu: Geri: kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz   kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz Icon_minitimeC.tesi Ocak 12, 2013 10:36 am

evet subab ayarı hiç yapılmadı daha önce kendi kendine bozulurmu ayarı
ibrahim06

MesajKonu: Geri: kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz   kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz Icon_minitimeC.tesi Ocak 12, 2013 1:24 pm

RenaulToroSw demiş ki:
Ateşleme tertibatının bakımı uzun zamandır yapılmamışsa platin-meksefe ve bujilerden işe başla derim.Ayrıca distribütör kapağı ve tevzi makarası eskiyse değiştirmekte fayda var.En ufak çatlakta atlama yapma yada nem alıp tamamen çalışmama durumuyla karşılaşılabiliyor ve kapak içindeki kömürlerinin bitmiş olması ateşlemeyi zayıflatan etkenlerden. Lpg ile benzinin avans eğrileri farklıdır aslında. Lpg ile kullanan arkadaşlar daha iyi bilir ama avansı biraz arttırabilirsin.
Ben aracı soğukta çalıştırmadan önce gaz pedalını birkaç kez pompalayarak marşa basarım.Problemsiz çalışır. Lpg de de farklı yöntemler vardır muhakkak. Wink

ateşleme tertibatı 2 sene önce değişmişti platin meksafe disribütör kapağı tevzi makarası buji ler buji kabloları 2 senede ömrü tükenmiş olabilirmi Avans ayarını yapacak iyi bi usta lazım tanıdığım bildiğim bi usta yok malesef.karbüratöle ilgili bi sıkıntı olabilirmi karbüratörden olsa sıcak motordada sorun olmazmı

ftoros

ftoros

MesajKonu: Geri: kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz   kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz Icon_minitimeC.tesi Ocak 12, 2013 5:35 pm

arkadaşım ankarada bulunuyorsan hafta içi musait olduğun zaman buluşalım senin sorununu halledelim. uzun zamandır sorun yaşıyorsun herhalde.?
ehtebaala

ehtebaala

Doğum tarihi : 26/06/83

MesajKonu: Geri: kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz   kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz Icon_minitimeC.tesi Ocak 12, 2013 6:41 pm

ben ilk önce anhtarı gösterge ışıkları yanana kadar ceviririm ve lpg kazanındaki emniyetin açılış sesini duyduktan sonra marşa basarım çalışır. Sonra motoru ısıtıp yola çıkmak kalır.

bakıma gelince her yıl muhakkak yağ ve yağ filtresi değişimi bide karbüratör ayarı yaptırırım. Öte yandan buji ve meksefe platin gibi parçalarıda eskidiyse hemen yenisiyle değiştiririm.

son olarak arabayı haftada bir kez benzinle kullanırım.

umarım yardımcı olmuşumdur
ibrahim06

MesajKonu: Geri: kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz   kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz Icon_minitimeC.tesi Ocak 12, 2013 7:18 pm

ftoros demiş ki:
arkadaşım ankarada bulunuyorsan hafta içi musait olduğun zaman buluşalım senin sorununu halledelim. uzun zamandır sorun yaşıyorsun herhalde.?

Sağolun ankara sincanda yaşıyorum yarın tamirci çağıracağım bakalım önce takviye sonra aküyü sarja bağlatmayı düşünüyorum.

Eğer halledemezsem haberleşiriz teşekkür ederim düşündüğünüz için siz bizden daha tecrübelisiniz abimizsiniz bizden fazla kullanmışsınızdır bu arabaları artık sesinden bile anlarsınız ne sıkıntısı olduğunu. tavsiye edebileceğiniz bu işlerden anlayan elektrik ustası varmı
ibrahim06

MesajKonu: Geri: kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz   kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz Icon_minitimeC.tesi Ocak 12, 2013 7:22 pm

ehtebaala demiş ki:
ben ilk önce anhtarı gösterge ışıkları yanana kadar ceviririm ve lpg kazanındaki emniyetin açılış sesini duyduktan sonra marşa basarım çalışır. Sonra motoru ısıtıp yola çıkmak kalır.

bakıma gelince her yıl muhakkak yağ ve yağ filtresi değişimi bide karbüratör ayarı yaptırırım. Öte yandan buji ve meksefe platin gibi parçalarıda eskidiyse hemen yenisiyle değiştiririm.

son olarak arabayı haftada bir kez benzinle kullanırım.

umarım yardımcı olmuşumdur

anlaşılan benim arabada normal olmayan bişey var siz bu kadar rahat çalıştırabiliyorsanız iyi bakım şart oldu hep bu lpgnin yüzünden 4 yıl önce lpg taktırmdan bi hafta çalışmasa bile bu araba benzinle -20 de bile çalışırdı.
ehtebaala

ehtebaala

Doğum tarihi : 26/06/83

MesajKonu: Geri: kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz   kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz Icon_minitimeC.tesi Ocak 12, 2013 7:39 pm

suç yanlızca benzinde değil... lpg takan arkadaşlar nedense arabayı ful lpgde kullanır. arada benzinle kullanmak gerekir bu arayıda fazla aşmamak. en iyisi haftada bir kez benzinle kullanmak
ibrahim06

MesajKonu: Geri: kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz   kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz Icon_minitimeC.tesi Ocak 12, 2013 10:21 pm

doğru söylüyorsunuz arada çalıştırmak lazım benzinle
RenaulToroSw

RenaulToroSw

MesajKonu: Geri: kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz   kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz Icon_minitimeC.tesi Ocak 12, 2013 10:31 pm

Akü sadece marş basmaktan boşalmışsa, tavsiye ettiğim birşey olmasa da arabayı vurdurmayı deneyin. Çalıştığında 3-5 km de tamamen şarj eder zaten kendisi.Bu arada lpg de karbüratörün tek işlevi kelebek görevi görmesidir.Yani karbüratörden olan bi soruna benzemiyor bu durum. ftoros nickli Faruk abimizle buluşmanız bence baya faydalı olacaktır Smile
kaankaancan

kaankaancan

Doğum tarihi : 01/01/57

MesajKonu: Geri: kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz   kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz Icon_minitimePaz Ocak 13, 2013 11:00 am

vurdurup çalıştırabilirsen Ftoros bey e git sizin işinizi halleder tamircilik sorunu varsa tamircisi de var,
kendisinin bir motorcu kadar bilgisi vardır.
ibrahim06

MesajKonu: Geri: kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz   kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz Icon_minitimePtsi Ocak 14, 2013 10:40 am

sağolun arkadaşlar ilgilendiğiniz için bugün aküyü sarjdan aldım taktım 2 marşta çalıştı araba lpg de hava pek soğuk değildi ama

çalışında beyaz duman atmaya başladı egzosdan bu boğulduğunumu gösterir

yoksa hava filtresindenmi kaynaklanır
ftoros

ftoros

MesajKonu: Geri: kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz   kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz Icon_minitimePtsi Ocak 14, 2013 7:20 pm

sabahları ilk çalışmada hep aynı beyaz duman atıyorsa üst kapak conta sorunun var antifrizi yanma odasına veriyor ilk çalışmada antifriz yanıyor motor ısınınca kaçak yer kapanıyor, antifriz bidonunu sık sık kontrol et eksilme görebilirsin.
ibrahim06

MesajKonu: Geri: kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz   kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz Icon_minitimePtsi Ocak 14, 2013 9:19 pm

bidahaki çalıştırmalarda dikkat ederim sağolun antfirizde eksiltme yok uzun süredir

İnce yağ kullanıyorum 10 40 belki yag yakıyodur

Üst kapak contasında sorun olabilir evet yağ kaçağı var ordan az miktarda
kaankaancan

kaankaancan

Doğum tarihi : 01/01/57

MesajKonu: Geri: kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz   kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz Icon_minitimeSalı Ocak 15, 2013 7:05 pm

ibrahim06 demiş ki:
sağolun arkadaşlar ilgilendiğiniz için bugün aküyü sarjdan aldım taktım 2 marşta çalıştı araba lpg de hava pek soğuk değildi ama

çalışında beyaz duman atmaya başladı egzosdan bu boğulduğunumu gösterir

yoksa hava filtresindenmi kaynaklanır
kışın ilk çalıştırmada belli bir süre egsozdan çıkan beyaz su buharını, beyaz dumanla karıştırmamak lazım. Bunu iyi ayırt etmelisin.
RenaulToroSw

RenaulToroSw

MesajKonu: Geri: kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz   kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz Icon_minitimeSalı Ocak 15, 2013 7:35 pm

Zaten kışın soğuk havada çıkan yoğun beyaz su buharını, araç ısındıktan sonra keser.Yerine egzozdan su damlatır.Hemen motor arızası teşhisi koymak bu durumda yanıltabilir.
ibrahim06

MesajKonu: Geri: kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz   kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz Icon_minitimeSalı Ocak 15, 2013 9:58 pm

olabilir haklısınız dikkat ederim bidaha

kışın arabanızı nasıl çalıştırıyorsunuz
1 sayfadaki 1 sayfası